Kategorie: Rozhovory

Karel Kolesa

Přinášíme dlouho očekávaný rozhovor s novým trenérem Karlem Kolesou, během kterého se mj. dozvíte jak hodnotí úroveň fotbalu v Ivančicích i jaké jsou plány a cíle pro jarní část sezóny.

Jste znám především na Vysočině, takže zkuste se fanouškům trošku představit. Jak dlouho vlastně trénujete, jaká mužstva a jaké soutěže. Jaký typ licence máte?

Trénuji celkem 13 let a za tu dobu jsem vedl celkem 4 mužstva. S trénováním jsem začínal v Náměšti nad Oslavou v roce 1996 jako hrající trenér a postupně jsem ještě trénoval Hartvíkovice, Havlíčkův Brod a Třebíč.

období klub soutěž
1996 FC Náměšť nad. Osl. II. třída
1997 - 2004 (podzim) Sokol Hartvíkovice III. třída až KP
2005 - 2006 FC Havlíčkův Brod KP
2007 (jaro) - 2008 (jaro) HFK Třebíč Divize
2008 (jaro) FC Havlíčkův Brod Divize
2008 - 2009 Sokol Hartvíkovice KP

Celkem jsem za svoji trenérskou praxi odkaučoval 522 utkání. Z toho bylo 317 mistrovských a 205 přátelských. V roce 2003 jsem na Universitě Palackého v Olomouci na katedře Tělěsné kultury zdárně ukončil studium a stal se držitelem UEFA "A" licence.

Co Vás přimělo trénovat Ivančice a jak probíhaly "námluvy"?

První kontakt s vedením Ivančic proběhlo zhruba před rokem a půl a já dal v té době přednost Hartvíkovicím. Fotbal v Ivančicích jsem ale sledoval a měl jsem přehled jak o výsledcích, postavení mužstva v tabulce tak i o hráčích. Po skončení činnosti v Hartvíkovicích jsem sice měl nabídky na trénování, ale rozhodl jsem, že si od trénování odpočinu. Tuto dobu jsem využil k sledování různých utkání na všech úrovních a mimo jiné jsem začal jezdit i do Ivančic. Viděl jsem celkem 6 domácích utkání a 1 venku. Toho si všimli i domácí funkcionáři a v závěru podzimu došlo k první neformální schůzce, kde jsme se bavili způsobem "co kdyby, jak by....". Po oznámení Rostě Štorka, že s trénováním po podzimu končí a chce se ještě věnovat hráčské kariéře, jsem byl znovu osloven. Po asi 6 hodinové schůzce s Milanem Šiplem a Radkem Kleiblem, kde jsme zkonkretizovali svoje představy, došlo k dohodě a plácli jsme si.

Měl jste na vedení klubu nějaké speciální požadavky (hráči, vybavení, ...)?

Žádné speciální požadavky na vedení jsem neměl. S vedením jsme se domluvili, že v první řadě dáme přednost stávajícímu kádru a ten doplníme perspektivními dorostenci. Samo vedení mi do zimní přípravy přivedlo 3 hráče na zkoušku, což kvituji. Aspoň se rozšířil kádr, zvýši se konkurence na jednotlivé posty a bude z čeho vybírat. Velké plus je i to, že se vedení podařilo prodloužit hostování pro jarní část s Ivo Konířem. Z hlediska vybavení a zázemí jsem spokojený.

Měl jste na stole ještě jiné nabídky? Pokud ano, proč jste upřednostnil právě Ivančice?

Ano, měl jsem ještě nabídku trénovat v KP. Jaroměřice, ale upřednostnil jsem Ivančice. Proč? V Ivančicích je širší a kvalitnější hráčský kádr, lepší zázemí a v neposlední řadě  se budu pohybovat v jiném kraji, kde nejsem tak okoukaný. Též si budu moct porovnat kvalitu jednotlivých krajských přeborů.

Na podzim jste byl viděn na několika zápasech. Jak byste srovnal úroveň kopané na jižní Moravě a Vysočině s ohledem na technickou i taktickou vyzrálost mužstev?

V podzimní časti jsem viděl 6 domácích utkaní (Tasovice,Spartu,Rájec,Čafku,Kuřim a Znojmo) a 1 utkání venku (Bavory). Tato utkání mi ukázala úplně všechno, jak domácí prohry, dobrý výkon proti nebezpečnému Znojmu až po překvapivou, ale zaslouženou remízu v Bavorech. Když mám porovnat Moravu s Vysočinou, tak na Moravě hraje více kvalitnější fotbalistů a tím pádem je i úroveň hry a kvalita o něco vyšší než na Vysočině, ale na druhou stranu zde postrádám taktickou vyzrálost a mnohdy i jakýkoliv herní systém. Snad jen Bavory, Čafka, Rájec a Moravský Krumlov hrají v nějakém systému a to slaví úspěch, což potvrzuje i jejich postavení v tabulce.

Co soudíte o ivančickém mužstvu a jak se Vám zamlouvalo jejich podzimní vystoupení?

Já osobně si myslím, že mužstvo je složeno z kvalitních jednotlivců a pokud se hra lépe zorganizuje a hráčům se na hřišti vymezí povinnosti, tak by mužstvo mělo jít jak herně, tak výsledkově nahoru. Vše se však odvíjí od přístupu hráčů jak k tréninku tak k utkání. V téhle soutěži se už musí i kvalitně trénovat, nelze žít s podstaty a zkušeností. Podzim bych nehodnotil, ten už zhodnotil předešlý trenér Rostislav Štork.

Ukázal Vám podzim nějaké silné stránky nebo podstatné slabiny týmu?

Ta utkání, co jsem viděl, byla odehrána snad až na vyjímky pokaždé v jiné sestavě. Je to těžké hodnotit, když se hráči tak točí na různých postech jak je momentálně potřeba a podle toho kdo je na dané utkání k dispozici. Za silnou stránku bych považoval, že je tady kvalitní hráčský potenciál, ale to jen k úspěchu nevede. Za slabinu bych uvedl to, že si na hřišti hraje každý co chce bez jakýkoliv taktických pokynů.

Znáte některé hráče osobně?

Osobně se znám jen s Jirkou Borešem, kterého jsem trénoval v Hartvíkovicích. Ostatní, mimo těch mladých, znám podle vidění. Proti většině z nich jsem hrával ještě futsal.

S jakými cíly do Ivančic vůbec přicházíte? Jaký chcete hrát fotbal a co Vaše strategie...?

S vedením jsme se domluvili, že v průběhu jarní části chceme stabilizovat kádr a zavést do hry herní systém. Chtěl bych hrát technický, agresivní a ofenzivní fotbal na co nejmíň doteků s častým zakončením. Do ofenzívy bych chtěl zapojit co nejvíce hráčů a v defenzivě budou bránit všichni.

Kde podle Vás mužstvo tlačí nejvíce bota?

Už jsem se o tom zmínil v předešlých otázkách. Je to hlavně herní systém a taktika.

Jak to vypadá s případnými posilami/odchody a máte už předběžný obrázek o základní kostře týmu? Hodláte nějak významně zasáhnout do sestavy, která byla na podzim?

Do zimní přípravy se zapojí mimo stávající kádr také Petr Krátký, který se vrací z hostování z Velkého Meziříčí, 3 dorostenci a 3 noví hráči na zkoušku. Za posilu považuji to, že vedení udrželo pro jarní část Ivo Koníře, okolo kterého by se to mělo všechno točit. O žádných odchodech zatím nic nevím.

Základní kostra se bude teprve tvořit. Bude to dáno novým herním systémem a výběrem vhodných hráčů do něho. Nějaké představy už v hlavě mám. Dále také bude záležet, jak hráči přistoupí k zimní přípravě a jak budou chápat nový herní systém. Příležitost dostanou všichni hráči ze širokého kádru a záleží jen na nich jak se příležitosti chopí. Sestava na podzim se dost točila, ať to bylo z důvodu zranění nebo pracovního vytížení. To se musí negativně odrazit na souhře mužstva a celkovém výkonu. Budu chtít sestavu stabilizovat, určit hráčům na jednotlivých postech taktické pokyny, které by měli plnit v různých herních situacích a to budu po nich vyžadovat.

Přípravu začínáte už 4. ledna. Na co se hráči mohou "těšit"?

V  první fázi to bude nabírání kondice, síly a teorie nového herního systému. V druhé fázi to bude hlavně praktický nácvik herního systému a jeho aplikace do vlastní hry. Vše by mělo vygradovat soustředěním v Bystřici.

Existují různé typy trenérů, kam byste se zařadil Vy osobně?

Já osobně patřím mezi vítězné typy trenéru, nerad prohrávám. V mužstvu si potrpím na kázeň a pořádek a vyžaduji 100% přístup k tréninku a k utkání. Dělám fotbal na 100%, a to vyžaduji od všech okolo sebe.

Jakému týmu fandíte, popř. rukopis kterého trenéra se Vám zamlouvá?

Nemám vyloženě svůj tým, kterému bych fandil. Rád se podívám na dobrý fotbal, ať ho hraje kdokoliv. To stejné platí i o trenérském vzoru. Řídím se podle svých nabytých zkušeností, nových trendů ve fotbale a trvale se vzdělávám. Spoustu poznatků získávám ze sledovaných utkaní, ať už jsem přítomen osobně nebo je sleduji v televizi.

Jak byste zatím zhodnotil úroveň klubového zázemí?

Tak to hodnotím velmi pozitivně a byl jsem mile překvapen. Co jediné tu chybí je hřiště s umělým povrchem. Pokud by se toto tady dobudovalo, tak by se zkvalitnil tréninkový proces u všech mužstev od mládeže počínaje a mužů konče. Fotbal na vyšší úrovni je už celoroční záležitost a pokud chcete držet krok s ostatními, musí se i v zimě trénovat na kvalitních terénech s míčem a ne jen běhat po kolena ve sněhu.

Co byste vzkázal zdejším fanouškům?

Fanoušci jsou nedílnou součásti fotbalu a fotbal se hraje především pro ně. Chtěl bych, aby nás podporovali v ještě větší počtu, na fotbale se dobře bavili, povzbudili mužstvo, když se mu zrovna nedaří a byli hlavně trpěliví. Já se budu snažit co nelépe připravit mužstvo na to, abychom předváděli atraktivní útočný fotbal, který by se jim líbil a tleskali mu.

print Formát pro tisk