Kategorie: Rozhovory

Milan Šipl st.

Většina mužstev (ta naše nevyjímaje) v této fázi vstupuje do nejméně oblíbené fáze fotbalového roku - zimní přípravy. Přesto se ještě vrátíme k uplynulému podzimu v rozhovoru s osobou nejpovolanější - prezidentem klubu Milanem Šiplem. Jak hodnotí působení jednotlivých ivančických mužstev, jaké posily lze očekávat během zimní přestávky a zda se v příštím roce dočkají hráči umělé trávy, to a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím rozhovoru...

Když jsme spolu dělali rozhovor naposledy (někdy na jaře), hrálo naše A mužstvo 1.A třídu, B tým OP, dorost KP a žáci stejně jako naše hlavní mužstvo 1. třídu. S výjimkou žáků došlo v podstatě ve všech mužstvech k posunům o soutěž výš/níž. Jak jsi zatím spokojený s účinkováním jednotlivých mužstev?

U A mužstva, vzhledem k postupu do KP a jeho dosavadnímu působení, spokojenost. Hlavně mě ale těší přístup většiny hráčů jak k tréninku, tak k zápasům. Opačné poznatky mám z působení našeho „béčka“, bytˇ je pro řadu hráčů základního kádru III. třída pod jejich možnosti, nelze bez alespoň základního tréninku a výrazných posil z A mužstva  pomýšlet na víc. U dorostu jsem přesvědčený, že důvodem sestupu byl především úzký kádr mužstva, nikoli jeho kvalita. O tom vypovídá i jeho současné druhé místo s minimální ztrátou na vedoucí Blížkovice.

U žáků bych se trochu pozastavil. Přes fakt, že žákovská mužstva dlouhodobě s většími či menšími úspěchy působí v krajské soutěži, nelze přehlédnout, že osy obou mužstev tvoří převážně mimoivančičtí hráči. V ročnících 94 až 97 najdeme stěží deset kluků z Ivančic, což je z hlediska dalšího rozvoje klubu alarmující stav.

U A mužstva bych se zastavil. Informace o postupu nás zastihla na soustředění. Jak ty jsi ty osobně vnímal „postupové“ aktivity? Pokud vím, měli jsme snad pouhý den na to, abychom se rozhodli. Je to tak?

Na přihlášení soutěže byly skutečně jen hodiny. Možná to tak ale bylo lepší, na výčet eventuelních negativ nezbyl čas.

Jak zatím hodnotíš dosavadní působení v krajském přeboru? Po rozpačité první polovině se mužstvo přeci jen rozjelo a 6. místo je myslím slušný výsledek. I když odstup od spodních pater tabulky není velký.

Máš pravdu, ukázalo se, že KP je nesmírně vyrovnaná soutěž bez velkých favoritů bez outsiderů. Důležité bylo, jak jsi sám podotkl, že naše rozkoukávání netrvalo dlouho a umístění po podzimní části lze z pozice nováčka hodnotit jako úspěch.

Který zápas hodnotíš jako nejpovedenější a který naopak jako nejméně povedený?

Pořád mám v živé paměti derby s Moravským Krumlovem. Tento zápas byl ozdobou podzimu. Nejen parádní atmosférou a jak se později ukázalo i rekordní diváckou návštěvou KP. Nám ale vyšel i výsledkově, na 100% (0:4). No a nejméně povedený? Asi se mnou budeš souhlasit, že když se podíváme na další působení mužsva z Hrušovan n./J., je třeba brát náš domácí zápas jako jednoznačnou tříbodovou ztrátu.

Jak hodnotíš diváckou kulisu? Po počátečních vysokých návštěvách šla návštěvnická křivka dolů a ani zlepšené výkony a výsledky našich hráčů je nepřilákalo zpět do ochozů. Už jsme to jednou probírali, přesto je otázka nasnadě. Dá se s tím něco dělat?

Divácká návštěva je problém celého českého fotbalu, vždytˇ návštěvnost zápasů v daleko vyšších soutěžích si s tou naší moc nezadá. Nicméně se pro jarní sezonu pokusíme zapracovat na tom, aby zápasy „áčka“ nekolidovaly se zápasy A mužstva házené. Na jaro připravujeme pro diváky rovněž předzápasovou tipovací soutěž. Nejlepším lákadlem pro fanoušky bude, zcela určitě, předvedená hra a to už je na vás.

Je pravda, že venku naši hráči předváděli lepší fotbal (např. třikrát vstřelili 4 branky – MK, Ratíškovice, Sparta) než doma, kde to hlavně ke konci bylo spíš trápení. Čím si vysvětluješ tuto bilanci?

Jsme týmem, kterému zřejmě více vyhovuje hra ze zajištěné obrany a rychlým přechodem do útoku, kterou při zápasech venku většinou volíme. Pro tuto taktiku máme i vhodné typy hráčů. Při zápasech doma může pak určitou roli sehrát i psychika mladých hráčů před domácím publikem. S nárůstem zkušeností v těžkých zápasech to bude určitě lepší a lepší.

Na druhou stranu Tě asi musí těšit, že řada skalních fanoušků váží cestu i na venkovní zápasy a nejednou svým počtem překonají i domácí fanoušky (viz např. zápas na Spartě).

Tento fakt je potěšující především pro vás, pro hráče, že fanoušky přilákáte i na stadiony soupeře. Tam se obyčejně sejdou ti „skalní“ a nejednou vám vytvořili téměř domácí atmosféru. Vybavuji si zápas v Bohunicích, kde byli fanoušci, i za zpočátku nepříznivě se vyvíjejíciho stavu, skutečně dvanáctým hráčem Ivančic.

Co posily? Plánuje klub přes zimu nějaké nebo bude spoléhat na současný kádr?

O posilách zatím nejednáme. Dobrým příslibem do jarní sezóny je návrat Romana Jakubce a Erika Feitha, kteří z pracovních důvodů na podzim většinou nenastupovali. Oba jsou defenzivní typy hráčů a tam nás bota tlačila i z důvodu zranění některých hráčů nejvíc. Na jaře můžeme využít i Martina Gruny, který je u nás na hostování z Jihlavy. Ten, kdo viděl jeho zápas se Spartou Brno, bude se mnou určitě souhlasit, že si dost hlasitě říká o místo v základní sestavě.

Dorost po loňské anabázi a sestupu z KP znovu atakuje postupové příčky, po podzimu je druhý. Bude klub znovu usilovat o postup nebo je cílem hrát „špici“ a vychovávat mladé hráče pro A mužstvo?

Přesně tak. Jak už jsem uvedl, na krajský přebor je potřeba minimálně 25 kvalitních hráčů dorosteneckého věku a ty bohužel nemáme. Takže hlavní záměr je ty nejlepší zapracovávat do A i B mužstva, což se daří.

A konečně naše nejmladší naděje – žáci a přípravka. Jak zde se vyvíjí situace z Tvého pohledu?

U mužstev žáků vidím jako jedno z východisek fúzi s některým oddílem z nejbližšího okolí, který má podobné problémy se slabou základnou. Několik jednání už proběhlo, moudřejší však budeme až v létě, před začátkem dalšího ročníku.

U přípravek je pozitivní hlavně to, že založením a přihlášením mladší přípravky do oficiálních soutěží se daří oslovit už kluky předškolního věku. Tady získané tréninkové a herní návyky jsou pro jejich další fotbalový růst obrovským přínosem.

Během podzimu jsi spolu s celým vedením a za pomocí sponzorů přinesl další zkvalitnění fotbalového areálu v podobě umělého zavlažování a osvětlení, za což vám všem patří velký dík. Hovoří se stále o umělé trávě. V jaké fázi je v současnosti tento projekt, popř. zda jsou nějaké jiné projekty, o kterých veřejnost, popř. hráči nevědí (vířivka apod.)?

Co se týče tolik skloňované umělé trávy s nafukovací halou, je zpracována studie s finanční rozvahou, která je zaslána s žádostí o poskytnutí dotace. Jak budeme úspěšní je otázkou dnů budoucích. Ve spolupráci s městem je v plánu pro příští rok první fáze rekonstrukce oplocení stadionu Na Malovansku, které je, jak víme, v havarijním stavu. Nechci se vůbec vyhnout poslední části tvojí otázky. Vím, že možnosti regenerace jsou, pro naše hráče, na nule. V určitém čase, kdy hráče A mužstva pronásledovala řada vážných zranění, jsem si i já toto dával do spojitosti s nedostatečnou možností regenerace. Těžko říct. O tomto nedostatku víme všichni. Celá záležitost je zase jenom otázkou financí. Podle informací, které se na nás denně valí ze všech sdělovacích prostředků, bude příští rok pro sport, fotbal nevyjímaje, skutečně finanční zatěžkávací zkouškou. Bylo by naivní si myslet, že se tyto dopady Ivančicím vyhnou. Nelze si proto slibovat, jak se říká: „ Nemožné ihned a zázraky do tří dnů.“

Dovolím si ještě na závěr využít této příležitosti a popřát všem hráčům, funkcionářům, sponzorům a fanouškům, do právě začínajícího roku 2009 pevné zdraví, hodně osobních úspěchů, třeba spojených i s ivančickým fotbalem.

Díky za rozhovor a hodně vytrvalosti a píle do další práce.

print Formát pro tisk