Kategorie: Rozhovory

Štork Rostislav

Na jaře se po dlouhých letech vrátil do rodného klubu a fanoušci od něj očekávali, že dotáhne mužstvo do krajského přeboru. Jejich přání splnil a Ivančice tak v této sezóně i díky němu mohou hrát KP - Rosťa Štork.

Po několika letech strávených v českých a rakouských klubech ses na jaře vrátil do Ivančic. Co Tě přimělo k návratu?

Hlavním důvodem byla skutečnost, že se zde vytvořil tým, který chce trénovat a hrát o postup do krajského přeboru. Dalším důvodem byla neustálá únava z věčného cestování, což nelibě nesla především rodina. Přeci jen deset let jezdit do Rakouska stačilo. 

Prošel si mnoha kluby. Na jaké angažmá vzpomínáš nejraději?

Rád vzpomínám na všechny kluby kde jsem působil, ať se mi tam již dařilo více či méně. Získal jsem hodně přátel a fotbalových zkušeností, které bych rád předal našim mladým hráčům.

V době návratu hrálo A mužstvo 1. A třídu. Nebylo to pro Tebe přeci jen trošku degradující vzhledem k tomu, co jsi během svojí kariéry dokázal?

Vůbec jsem neřešil, jakou soutěž Ivančice hrají. Prioritou pro mě byly ambice nového vedení.

Hodně lidí si od Tebe slibovalo posílení středové řady a útok na postup do KP. Cítil si na sebe nějaký tlak od fanoušků nebo spoluhráčů?

Zda jsem skutečně posílil náš tým, to musí posoudit jiní – hlavně kluci v kabině, vedení našeho klubu a samozřejmě také fanoušci. Pokud jde o tlak na mou osobu, tak od spoluhráčů jsem žádný náznak nezaregistroval a od fanoušků s tím musí člověk počítat ať hraje jakoukoli soutěž.

Přímý postup v soutěži nám unikl, Tasovice byly lepší. I když jsme do KP nakonec postoupili na úkor Dědic, nemrzí Tě zpětně, že jsme si postup nevybojovali z prvního místa a nemohli tak společně vychutnat postupové oslavy na konci loňské sezóny?

To musí mrzet každého hráče, protože jsme postupu podřídily celou sezónu a pak nám scházel jediný bod k úspěchu. I když vzhledem k tomu, jak dobře oslavovat umíme, je otázkou, zda by se nám někteří hráči nezranili ještě před začátkem sezóny.

Informace o odstoupení Dědic nás zastihla na soustředění v Rouchovanech těsně před začátkem soutěže a vedení muselo reagovat v podstatě okamžitě, zda přijme uvolněné místo. Převládal jednoznačný názor o dodatečném postupu nebo se našli jedinci, kteří byli proti?

100% pro byli všichni členové výboru, zástupci sponzorů a představitelé města, kteří mají zájem, aby se v Ivančicích hrál KP. A o zájmu nás hráčů asi nemá smysl příliš mluvit, všichni byli pro.

Myslíš, že mužstvo bylo dostatečně psychicky i herně připravené na KP hned od začátku. Přeci jen všichni už počítali s tím, že letos se bude hrát zase 1.A třída.

Herně určitě ano, protože kdo chce hrát o postup v 1.A třídě, musí být připraven i na KP. Co se týče psychiky, tam musí jednoznačně pomoci zkušenější hráči. Nemůžeme čekat, že na sebe dvacetiletí kluci vezmou tíhu zodpovědnosti.

Máme za sebou několik kol. Jak ty vidíš dosavadní vystoupení našeho A mužstva? Kde vidíš slabiny a na čem může toto mužstvo naopak stavět?Herně to špatné není, ale co se týče agresivity, nasazení a tvrdosti, v tom zatím za soupeři zaostáváme. Doufám, že postupem času přijmeme tento fakt a zlepšíme právě zmiňované atributy. Pokud jde o přednosti, troufám si tvrdit, že se můžeme opřít o kombinační hru plnou pohybu, což vyplývá z podstaty složení současného mužstva.

V dosavadních zápasech nás trápí velké množství neproměněných šancí, přitom soupeřům stačí ke vstřelení gólu mnohem menší počet příležitostí. Čím to je, že nedokážeme vstřelit branku ani z těch nejvyloženějších pozic?

Odpověď je celkem jasná, ale aplikovat ji v praxi je daleko těžší než by se mohlo zdát.

Může to být dáno zkušenostmi? Přeci jen většina hráčů KP nehrála a úroveň je vyšší než v 1. A třídě.

Přesně tak. KP je přeci jen lepší a rychlejší soutěž a s tím je spojena taky kvalitnější obranná hra soupeřů, která nám nedovolí tolik příležitostí jako v 1.A třídě. Proto nás ty neproměněné šance mohou o to víc mrzet.

V průběhu dosavadní soutěže si hrál na záloze i v útoku. Jaký post Ti osobně vyhovuje nejvíc?

Jsem zastáncem staré známé pravdy – kam mě trenér postaví, tam hraji. A je mi celkem jedno jestli je to v záloze nebo útoku. Důležité je, abych byl platný pro mužstvo.

Dosavadní průběh soutěže zatím naznačil, že soutěž je velmi vyrovnaná a pokud budeme proměňovat šance, můžeme bodovat s každým. Jaký je Tvůj názor?

S tím až tak nesouhlasím. Přeci jen jsou v soutěži týmy jako Kyjov nebo Židenice, které sice po pár kolech nejsou úplně na špici tabulky, ale soutěž je dlouhá a jsem přesvědčen, že právě těmto mužstvům budou patřit po konci soutěže přední příčky.

Co zatím říkáš vystoupení Tasovic? V loňském roce jsme měli na konci soutěže stejně bodů, teď už nám utíkají. Myslíš, že je ještě doženeme?

Tasovice mají bezesporu kvalitní kádr, což prokázaly už v minulé sezóně. Trochu mě překvapilo, že měly až tak dobrý start, ale zajíci se počítají až po honu, takže bych s nějakými závěry zatím počkal. 

Velkým problémem současného fotbalu je nedostatek kvalitních hráčů, kteří by zvýšili konkurenci v mužstvu – od ligy až po okresní přebory. Nejinak je tomu i u nás. Myslíš, že je v silách vedení sehnat v okolí kvalitní hráče, kteří by byli schopni hrát krajský přebor?

To je velice složitá věc. Snahou vedení klubu je samozřejmě zkvalitnit současný kádr, ale kluby v okolí se nerady vzdávají svých nejlepších hráčů. Navíc pokud můžu mluvit za sebe, v současné chvíli nespatřuji v okolí hráče, který by dokázal herně zapadnout do ivančického kádru a zvýšil by tak konkurenci. 

print Formát pro tisk